O festiwalu

 

Najważniejszym festiwalem jaki odbywa się w Starym Sączu jest Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Organizowany jest na przełomie czerwca i lipca od 1975 roku i stał się cenionym miejscem prezentacji najstarszej muzyki Europy w nowych opracowaniach i wykonaniu najsłynniejszych solistów i zespołów na świecie. Organizacja Festiwalu oparta jest tradycję kultywowania muzyki w klasztorze klarysek i odkrycie starodruków muzycznych należących do najstarszych w Polsce i jednych z najstarszych w Europie. Pierwsze edycje Festiwalu były dziełem Stanisława Gałońskiego, absolwenta dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie i twórcy cenionego zespołu Capella Cracoviensis, jego żony Bogny Gałońskiej i grupy miejscowych entuzjastów, wspieranych przez władze, przełożoną konwentu Klarysek i proboszcza miejscowej parafii. Koncerty odbywają się w kościele na terenie klasztoru i w kościele parafialnym. Dobór wykonawców, oprawa koncertów, dobra akustyka wnętrz i urok miasteczka nadaje Festiwalowi specjalnego klimatu i powoduje, że ma on dzisiaj liczne grono wiernych przyjaciół. Tak o Festiwalu napisała Ewa Obniska ( Ruch Muzyczny, 1976): „Jest to w istocie jedyny autentyczny festiwal poświęcony muzyce dawnej – w szerokim znaczeniu tego słowa, /…/ wolny od wszelkich ograniczeń tematyczno-repertuarowych, jest z założenia imprezą czysto artystyczną – po prostu przeglądem arcydzieł dawnych wieków (zarówno polskich, jak i obcych), jak też przeglądem różnych powstających dziś koncepcji interpretowania dawnej muzyki”.

Melomani zjeżdżający na muzyczną ucztę do Starego Sącza mogli delektować się m.in. brzmieniem muzyki starogreckiej, pieśni średniowiecznej Europy i pieśni wielkopostnych z polskich kancjonałów barokowych, muzyki z uroczystości renesansowych, a z dzieł nowszych np. Wielką mszą h-moll Johanna Sebastiana Bacha czy oratorium Stworzenie świata Józefa Haydna. Wśród artystów i zespołów występujących na starosądeckim Festiwalu byli m.in. Kaja Danczowska, Elżbieta Stefańska, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Affabre Concinui, Hortus Artium, kameraliści Orkiestry Akademii Beethovenowskiej oraz goście z zagranicy: Jordi Saval, René Clemencic, Benjamin Bagby, Freiburger Spielleyt, Leo Brass Quintet, Musica Antiqua, Ritornello, Sequentia. Nie zabrakło też spektakli tanecznych w wykonaniu baletu dworskiego Cracovia Danza.

Powrót do najświetniejszych tradycji Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej zaplanowano od edycji w roku 2013 i melomani szykują się do celebrowania piękna kompozycji i brzmienia starych instrumentów z epoki świetności miasta.