6 lipca 2012 (piątek)

godz. 19.30, Plac św. Kingi przed klasztorem
Dojoji - spektakl według legendy o Anchin i Kiyohime
Teatr Shinnai Edo Traditional Performers Group (Japonia)
Patronat honorowy Ambasadora Japonii w Polsce

Kierownik artystyczny - Wakasanojo Tsuruga XI

Legenda o Anchin i Kiyohime, która zaczęła się w Kishu, w rejonie Japonii, pojawia się w wielu gatunkach literackich. Jest wykonywana w różnych dzisiejszych sztukach, takich jak Noh, taniec Kabuki, Buraku, Joruri i innych sztukach ludowych jako dodatek do Shinnai. To jedna z najbardziej znanych japońskich opowieści pojawiająca się na scenach.

Około roku 930, Anchin przystojny ascetyczny mnich, odbył pielgrzymkę do Kumano Shrine. Zatrzymał się jednej nocy w domu Kiyotsugu Shoji w miejscowości Masago w krainie Kii. Córka Kiyotsugu od razu zakochała się w mnichu i obiecała mu jedną noc. Pomimo tego, jako że Anchim był ascetą, uciekł stamtąd w nocy.

Kiyohime dostał szału i zaczął go gonić nie zważając na ciemności. Wkrótce dotarła do przeprawy przez rzekę Hidakagawa. Tam poprosiła kapitana aby przetransportował ją na drugi brzeg, ale on odmówił bo obiecał młodemu mnichowi, by nie przewozić żadnej młodej niewiasty na drugą stronę rzeki.

Kiyohime płacząc i krzycząc wskoczyła do wody. Była tak przejęta swoim gniewem, że przemieniła się w węża. W ten sposób dopłynęła na drugi brzeg i dotarła do świątyni Dojoji. Tam znalazła Anchina, który ukrywał się w dużym dzwonie świątyni. Kiyohime jako wąż owiła się wokół dzwonu i żarem swojej miłości spaliła na popiół dzwon oraz Anchina.

PROGRAM

W przedstawieniu opowieść zilustrowana jest poprzez narracyjny śpiew Shinnai oraz instrumenty Shamisen, Sou i Shakuhachi, dodają głębi muzyce. Wstęp, to połączenie komicznych lalek oraz smutku kobiety, której serce szaleje z zazdrości. Połączenie tancerza i lalki dodaje napięcia i ruchu. Współgranie  lalki i człowieka kreuje dwa odrębne światy. Co więcej, odtwórca Noh stwarza subtelną i przejmującą atmosferę, dodając piękną i duchową melodię charakterystyczną dla Japonii.

Wprowadzenie
Pieśń narracyjna - Shinnai Joruri i Shamisen
Muzyka - Sou i Shakuhachi
Kiyohime - japoński tancerz
Posłaniec i mnich - teatr lalek

Scena pierwsza
Kapitan promu - lalka
Kiyohime - tancerz Japoński
Pieśń narracyjna: Shinnai

Scena druga
Wąż - lalka
Pieśń narracyjna - Shinnai

Scena końcowa
Pieśń narracyjna - Shinnai
Kapitan - lalka
Kiyohime jako kobieta - japońska tancerka
Kiyohime jako wąż (żeński demon) - odtwórca Noh
Muzyka - Sou i Shakuhachi


WYKONAWCY

Wakasanojo Tsuruga, Isehirotayu Tsuruga (śpiew Shinnai)
Isejiro Tsuruga, Iseki Tsuruga (instrument Samisen)
Tatsumi Yoshioka (instrument Shakuhachi)
Seiei Tomimoto (instrument Sou)
Akira Matusi, Shunsuke Matsui (aktor Noh)
Koryu Nishikawa (animator lalek)
Kihi Hanayagi (taniec japoński)