8 lipca 2012 (niedziela)

godz. 16.00, Krynica-Zdrój - sala koncertowa Pijalni Głównej
godz. 20.00, Plac św. Kingi przed klasztorem
Kathak Yatra - taniec Kathak od czasów świątynnych do okresu Mogołów
Zespół taneczny Kathak (Indie)

Kierownik artystyczny - Alananda Nrityashri

PROGRAM:

1. Durga Stuti
2. Teental
3. Thumri (oparty na tańcu Radha-Krishna z czasów świątynnych)
4. Chautal
5. Taraana (kompozycja z okresu Mogołów)

WYKONAWCY


Nrityashri Alaknanda (solo), Radhika Gosain, Saumya Shukla, Ambieca Saha, Ayushi Chaturvedi (taniec), Ghanshyam Sisodia (instrument Sarangi), Madanlal Sisodia (intrument Tabla), Vijay Parihar (śpiew)

Nrityashri Alaknanda – tancerka i choreograf urodziła się w muzykalnej rodzinie. Ma wrodzony talent muzyczny i rytmiczny. Jej zaawansowane zdolności zostały przekazane od Guru Munna Lal Shukla, który natchnął ją poetycznym naturą formy tanecznej. Otrzymała m.in. Narodowe Stypendium Ministerstwa Kultury. Jest założycielem, kierownikiem i guru tańca Kathak w Alaknanda Institute of Performing Arts założonym w 1990 r. Jest wychowanką Kathak Kendra, Narodowej Szkoły Tańca. Studia podyplomowe ukończyła w 1992 r. W 2010 r. otrzymała złoty medal od Bangiya Sangeet Kalakendra Kolkata i nagrodzona tytułem Nritya Shree. Sur Singar Samsad (Mumbai) uhonorował ją tytułem Singarmani za doskonałość w wykonywaniu sztuki

Alaknanda występowała z powodzeniem w Europie, w Czechach, Polsce, Niemczech oraz Szwajcarii. W Polsce zaprezentowała swój taniec na festiwalu Cracovia Dance Festival. Jest mistrzynią Indyjską współpracującą z innymi mistrzami z Polski, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Jej przedstawienie Durgi, w duecie z panną Romaną Agnel – taniec hiszpańskich marionetek i Panchatatva – na zamku Wawelskim w Krakowie bardzo spodobał się publiczności.

Alaknanda jest pionierem jeśli chodzi o wprowadzenie zachodniego tańca klasycznego w Indiach. W 2010 r. zorganizowała Indo-Europejski festiwal taneczny z występami tanecznymi zarówno wykonawców jak i mistrzów. Ma przyjemność organizowania również The Natraj Dance Festival, wyjątkowego festiwalu który sprowadza tancerzy z całego świata. Wysiłek ten został zapoczątkowany, aby pokazać wdzięk męskich wykonawców i zmotywować młodszych do wykonywania rytmicznego i płynnego tańca klasycznego. Festiwal odbył się w dniach listopadzie 2010 r.