3 lipca 2011 (niedziela)

godz. 20.00, Plac św. Kingi przed klasztorem *
Starożytna muzyka z Chang'an
Drum Music Ensemble Uniwersytetu Muzycznego w Xian (Chiny)
Kierownictwo artystyczne: AN Ning
Honorowy patronat Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce


* W razie niepogody koncerty plenerowe odbędą się w Starosądeckim Centrum Kultury i Sztuki „Sokół”, ul. Batorego 23

Program:

Preludium “hengha” ( muzyka rytmiczna)
Hengha czy inaczej muzyka rytmiczna utrzymywana w najstarszym i najważniejszym stylu muzycznym Xian. Cechują ją utwory o ociężałych dźwiękach. To przykład żywej muzyki która łączy pospolitą linię melodyczną i koloraturę.

1. ZUO YUE
Zuoyue to jeden z rodzajów widowiska prezentowanego przez zespół. Wykonawcy siedzą wokół prostokątnego stołu w ustalonej kolejności. To typowy cykl pieśni Xian o skomplikowanej muzyce strukturze i bogatych melodiach. Rytm Chi oznacza melodię gongu, shuang yun luo to wyjątkowy instrument, który obecny jest w całym utworze. Osiem uderzeń oznacza melodię, która składa się z szesnastu taktów, każde dwa takty tworzą uderzenie, co daje w sumie osiem uderzeń.

2. ZESPÓŁ MUZYCZNY TANBO: PRELUDIUM BRAHMAN
Wykonywane i zapisane w manuskrypcie ósmym Ming Xuande (rok 1433). Ta znana dawna muzyka ma taki sam rytm jak ye yun z „Wangyue brahman” pochodzący z literatury starożytnej z Dunhuang i jest to najważniejszy relikt muzyki. Dane historyczne sugerują, że utwór mógł rozprzestrzenić się do Changan (dzisiaj Xian) przez korytarz Gansu. Był także popularny w stolicy oraz na dworze dynastii Tang. Jest także ściśle związany z tańcem w odzieży z elementami piór co jest formą reprezentatywną muzyki dworskiej dynastii Tang. Jej rytmiczny taniec jak i tekst są bogate w walory estetyczne.

3. SOLO NA INSTRUMENCIE BILI: YU LIN LIN
Bili - instrument dęty dwustroikowy popularny w dynastii Tang. Utwór ten pochodzi z jiaofang z dynastii Tang. Opowiada o pewnej historii: w XIV wieku w mieście Tianbao podczas powstania An i Shi, cesarz Li Longji uciekał do Sichuanu. Był bardzo przygnębiony deszczową pogodą oraz brzmieniem dzwonków. To zainspirowało go do napisania utworu, zawierającego podobne dźwięki, napisał tę pieśń pamięci swojej ukochanej konkubiny. Utwór ten wykonywany był przez Zhang Yehu, i wkrótce potem stał się bardzo popularny. Istnieje wiele zapisów o tym w dokumentach oraz wierszach z okresu dynastii Tang i Song.

4. XINGYUE: SPRING GARDEN
Xingyue to jedna z form muzycznych gdzie muzycy chodzą lub też stoją. Utwór ma wyjątkową aranżację. Pierwsza część to  “gaobazi” z użyciem instrumentów perkusyjnych „gaoba” oraz fletów.

Druga część o nazwie “luanbaxian” z użyciem perkusi i ośmioma innymi instrumentami. Xingyue  zawiera też elementy takie jak kolorowe proporce oraz charakterystyczne kolorowe parasole. Tradycyjnie nawiązuje to do tańców ludowych wykonywanych podczas deszczu. Utwór ten pochodzi z Jiaofang z dynastii Tang, później wykonywany i znany wśród pospolitych mieszkańców. Muzyka ta to jednym słowem czar wielkiej dynastii Tang.